Otogaz, BRC, 2A Haberler

BRC, ŞİMDİ BOSCH YENİ START-STOP SİSTEMİYLE ENTEGRE

11.03.2011

Yenilikçi = Çevreye Karşı Daha Duyarlı

BOSCH, yeni Start/Stop Sistemiyle araç kullanmayı büyük bir zevk haline dönüştürüyor. Bunun nedeni, sistemin size çevreyi korumak, yakıttan tasarruf etmek ve aynı zamanda sürüş konforu yaşamak için yardımcı olması. Örneğin, kırmızı ışıkta durduğunuz zaman bu işlev motoru otomatik olarak durduruyor. Gaz pedalına basar basmaz da motor neredeyse size hiç fark ettirmeden yeniden çalışıyor.

Artık Her Duruşun Bir Kıymeti Var

Motorun verimsiz bir biçimde çalışmasına izin vermektense, aracın her duruşunda Bosch Start/Stop Sisteminin motoru kapatmasına izin verin.

Şehirdeki araç sürüş döngüsünde, Start/Stop Sistemi CO2 emisyonlarını ve yakıt tüketimini %8 azaltır. Bu sürüş döngüsü her biri beş saniyeden 12 duruşun yapıldığı 7 kilometrelik bir yoldan oluşur. Şehir trafiğinde durma süreleri uzayabilir ve dolayısıyla tasarruf potansiyeli daha da artar.

Özellikle hızlı ve sessiz otomatik marş yalnızca üstün performanslı Start/Stop Marş Motoru sayesinde değil; aynı zamanda çalıştırma işleminin elektronik kumandası sayesinde sağlanır.
Bu hızlı marş, o denli ekonomiktir ki; bir saniyeden daha kısa süreli duruşlarda  bile paranızdan tasarruf sağlar.

Motor marşına ve yakıtın yanmasına kumanda etmeye yarayan işlevler, motorun kontrol ünitesine yerleştirilmiştir. Aracın akü şarjı, bir sensör vasıtasıyla denetlenir. Bosch Start/Stop Sistemi, çok dayanıklı bir marş motorundan, entegre Start/Stop koordinatörlü motor ECU’sundan ve akü şarjının o andaki ve ilerideki durumun hesaplamaya yönelik bir sensörden meydana gelir.
Sistem bileşenlerinin klasik bileşenlerden büyük olmaması sayesinde, Bosch Start/Stop Sistemi neredeyse her araca zahmetsizce entegre edilebilir.

Aracın tamamen durmasından birkaç saniye sonra motor stop eder.
Durma olarak anılan bu aşama sırasında, aracın içerisindeki elektrik yüklerine enerji gitmeye devam eder ve enerji tüketimi izlenir. Araç hareket etmeye hazır olur olmaz, motoru yeniden çalıştırmak için debriyaj pedalına (işletim stratejisine bağlı olarak) basmak yeterli olur.

Kullanıcıya Sağladığı Yararlar:
Yakıt tüketiminde % 8'e varan tasarruf aynı zamanda CO2 çıktısının azalmasını sağlar.  Araç tekrar harekete geçerken; pratik, gecikmesiz marş basma neredeyse her tip motor büyüklüğüne göre ölçeklenebilir. Start/Stop Sistemi mevcut motor konseptlerine de kolayca entegre edilir.

http://rb-kwin.bosch.com/tr/tr/autom...tor/index.html

İşte, BRC şimdi bu özelliği tanıyor ve LPG’ li aracınız her duruşunuzdan sonra benzinle değil, LPG ile yola devam ediyor, ekstra tasarruf sağlıyor.

Sektörde Bir İlk, Yine BRC’den.

BRC ile kaybetmek yok.

Önceki HaberTüm Haberler >>